Pogoda

Pora deszczowa i huraganowa w Meksyku: wszystko, co powinieneś wiedzieć

Meksyk, ze względu na swoje położenie geograficzne, doświadcza wyraźnie zaznaczonej pory deszczowej. Pora deszczowa w Meksyku trwa od maja do października, przy czym największe opady zwykle występują od czerwca do września. W tym okresie dochodzi do częstych, intensywnych opadów, które są kluczowe dla ekosystemów, rolnictwa i zaopatrzenia w wodę. Jednak to także czas, kiedy Meksyk narażony jest na wystąpienie huraganów.

Pora Huraganowa w Meksyku

Sezon huraganowy w Meksyku trwa od 1 czerwca do 30 listopada. W tym okresie Meksyk, a zwłaszcza jego wybrzeża, narażony jest na działanie cyklonów tropikalnych, które mogą powodować poważne zniszczenia.

Cyklony Tropikalne: Od Burzy Tropikalnej do Huraganu

Burza Tropikalna: Jest to etap rozwoju cyklonu tropikalnego, w którym prędkość wiatru wynosi od 63-118 km/h. Burze te mogą powodować intensywne opady deszczu i silne wiatry, ale nie osiągają jeszcze pełnej siły huraganu.

Cyklon Tropikalny: Jest to ogólne określenie na zorganizowany system chmur i burz z dobrze zdefiniowanym obiegiem wokół centrum niskiego ciśnienia, występujący nad ciepłymi wodami tropikalnymi. W zależności od prędkości wiatru, cyklony tropikalne mogą być klasyfikowane jako burze tropikalne lub huragany.

Huragan: Jest to zaawansowany cyklon tropikalny, w którym prędkość wiatru przekracza 119 km/h. Huragany są dalej klasyfikowane według skali Saffira-Simpsona, która ocenia je na podstawie maksymalnej trwałej prędkości wiatru.

Krajobraz po huraganie Gilberto

Skala Saffira-Simpsona

1. Kategoria 1: Prędkość wiatru 119-153 km/h. Niewielkie uszkodzenia budynków, uszkodzenia drzew i gałęzi.

2. Kategoria 2: Prędkość wiatru 154-177 km/h. Znaczne uszkodzenia dachów, zniszczenia drzew, przerwy w dostawie prądu.

3. Kategoria 3: Prędkość wiatru 178-208 km/h. Znaczne uszkodzenia budynków, wyrywane drzewa, szeroko zakrojone przerwy w dostawie prądu.

4. Kategoria 4: Prędkość wiatru 209-251 km/h. Poważne uszkodzenia budynków, większość drzew wyrywana, rozległe przerwy w dostawie prądu.

5. Kategoria 5: Prędkość wiatru 252 km/h lub większa. Katastrofalne uszkodzenia, zniszczenia dużej liczby budynków, całkowite zniszczenie infrastruktury, długotrwałe przerwy w dostawie prądu.

Huragany kategorii 5 w Meksyku w XX wieku

W XX wieku Meksyk został dotknięty kilkoma huraganami kategorii 5. Oto niektóre z najważniejszych:

1. Huragan Janet – 1955: Janet był jednym z najsilniejszych huraganów, jakie kiedykolwiek uderzyły w Meksyk. Spustoszył półwysep Jukatan, przynosząc ze sobą ekstremalne wiatry i zniszczenia.

2. Huragan Anita – 1977: Ten potężny huragan przeszedł przez Zatokę Meksykańską, zanim uderzył w północno-wschodnią część Meksyku. Maksymalna prędkość wiatru wynosiła około 280 km/h, co czyniło go jednym z najpotężniejszych huraganów atlantyckich tamtych lat. Ciśnienie atmosferyczne spadło do 926 hPa, co było jednym z najniższych wartości zanotowanych w tamtym czasie. Władze meksykańskie szybko zareagowały na nadejście huraganu, organizując ewakuacje i udzielając pomocy poszkodowanym. Rząd Meksyku oraz międzynarodowe organizacje humanitarne dostarczyły niezbędne zasoby do odbudowy i pomocy ofiarom huraganu.

3. Huragan Gilberto – 1988: Gilberto jest uważany za jeden z najintensywniejszych huraganów w historii Atlantyku. Przemieszczał się przez Karaiby, uderzając w półwysep Jukatan, a następnie kontynuował swój niszczycielski szlak przez północny Meksyk. Maksymalna prędkość wiatru wynosiła około 295 km/h, co czyniło go jednym z najsilniejszych huraganów atlantyckich w historii. Ciśnienie atmosferyczne spadło do 888 hPa, co było najniższą wartością zanotowaną wówczas w zachodniej hemisferze (rekord ten został pobity dopiero przez huragan Wilma w 2005 roku). Zginęło co najmniej 202 osoby w wyniku huraganu, z czego znaczna część w Meksyku. Znaczne zniszczenia infrastruktury, w tym domów, hoteli, dróg i mostów. Tysiące budynków zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych, co doprowadziło do masowych ewakuacji. Całkowite straty ekonomiczne oszacowano na około 5 miliardów dolarów, obejmujące zniszczenia infrastruktury, straty w rolnictwie oraz zniszczenia w przemyśle turystycznym.

Acapulco po przejściu huraganu Otis

6. Huragan Wilma 2005 -Półwysep Yucatan i wyspa Cozumel

Huragan Wilma pozostaje jednym z najbardziej pamiętnych huraganów w historii Meksyku, zarówno ze względu na swoją niespotykaną siłę, jak i na ogromne zniszczenia, jakie spowodował w regionach turystycznych i lokalnych społecznościach. Maksymalna prędkość wiatru wynosiła około 185 mph (295 km/h), co czyniło go najsilniejszym huraganem Atlantyku w 2005 roku pod względem ciśnienia atmosferycznego. Całkowite straty ekonomiczne w Meksyku oszacowano na około 7,5 miliarda dolarów, co obejmuje zniszczenia infrastruktury, straty w rolnictwie oraz przemysłu turystycznego.

7. Huragan Otis 2023 -Acapulco

Huragan Otis był jednym z najbardziej niespodziewanych i niszczycielskich huraganów, jakie nawiedziły Meksyk w ostatnich latach. Uformował się tak szybko, że nie było czasu na ewakuację ludności z zagrożonych terenów. Huragan Otis gwałtownie nasilił się, osiągając maksymalną kategorię 5 na skali Saffira-Simpsona tuż przed uderzeniem w ląd. Maksymalna prędkość wiatru wynosiła około 265 km/h, co czyniło go jednym z najsilniejszych huraganów, jakie kiedykolwiek uderzyły w ten region. Całkowite straty ekonomiczne oszacowano na około 10 miliardów dolarów, obejmujące zniszczenia infrastruktury, straty w rolnictwie, oraz przemysłu turystycznego. Acapulco a szczególnie strefa hotelowa doznały dotkliwych zniszczeń, zalane zostało lotnisko, wiele budynków straciło dachy, okna, miasto przez wiele dni pozbawione było sygnału telefonicznego, internetu, wody pitnej i elektryczności, co spowodowało chaos, ogłoszono stan zagrożenia epidemiologicznego, zaczęły się też masowe kradzieże dóbr ze sklepów i domów prywatnych. Do dziś miasto boryka się ze skutkami przejścia huraganu, naprawy potrwać mogą nawet kilka lat.

Podsumowanie

Meksyk każdego roku w okresie od maja do listopada doświadcza intensywnych opadów i zagrażających huraganów. Zrozumienie różnic między burzą tropikalną, cyklonem tropikalnym a huraganem oraz znajomość skali Saffira-Simpsona pomaga lepiej przygotować się na te zjawiska. Pomimo ryzyka, które niosą ze sobą te burze, odpowiednie przygotowanie i świadomość mogą znacząco zmniejszyć ich negatywne skutki.

Chciałabym jednak uspokoić osoby, które zaplanowały wakacje w Meksyku w okresie pory deszczowej: silne huragany zdarzają się tutaj rzadko a cyklon tropikalny to w praktyce po prostu letnia burza. Z moich kilkuletnich obserwacji tutejszej pogody wynika, że rzadko pada w ciągu dnia, mimo że termin „pora deszczowa” może kojarzyć się ze ścianą deszczu trwającą tygodniami, tak naprawdę pada na ogół w nocy, i rano po godzinie 10 wychodzi słońce i woda szybko paruje. W roku 2024 prognozy są następujące:

W sumie na terenie całego kraju utworzy się między 20 a 23 systemów tropikalnych, z czego połową będą to burze, 5-6 huraganów kategorii 1-2 oraz 4-5 huraganów kategorii 3-5 przy czym szanse na wystąpienie „piątki” są niskie. Jeśli jednak boicie się ryzyka i wolicie mieć zagwarantowane piękne bezchmurne niebo, najlepiej wybrać się na wakacje między listopadem a marcem.

I na koniec ciekawostka:

Huragany z żeńskimi imionami powodują większe zniszczenia niż te z męskimi, wynika z analizy danych z ostatnich 60 lat przeprowadzonej przez badaczy z University of Illinois. Wyniki opublikowano w renomowanym czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS). Statystyki wskazują, że huragany o żeńskich imionach powodują średnio trzy razy więcej ofiar niż te z męskimi nazwami. Naukowcy tłumaczą to efektem psychologicznym: ludzie postrzegają takie huragany jako mniej groźne, co sprawia, że niechętnie ewakuują się, co zwiększa liczbę ofiar. Laboratorium badawcze potwierdziło te stereotypy, przeprowadzając eksperymenty z udziałem ochotników, którzy mieli skojarzenia z imionami huraganów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *