Atrakcje

La fiesta de los parachicos w Chiapas

Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w Meksyku odbywające się w miasteczku Chiapa de Corzo w stanie Chiapas. Ulice, balkony, parki i twarze mieszkańców miasteczka Chiapa de Corzo przybrane są kolorami a słodycze, regionalne napoje, rękodzieło, typowe dania i muzyka ożywiają jeden z największych festiwali w Meksyku, uznany przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe: Wielki Festiwal Parachicos.

Tysiące mieszkańców, turystów z całego Meksyku i obcokrajowców, z dużym wyprzedzeniem przygotowuje się do przeżycia całego festiwalu lub jego części- trwa on 15 dni, począwszy od 8 stycznia i składa się z wielu atrakcji.

Tradycja ta jest tak stara, że ​​niektóre fragmenty historii jej początków mogą się różnić w detalach. Najbardziej popularna wersja opowiada o Marii de Angulo, Hiszpanki, która dotarła do tej lokalnej społeczności, próbując znaleźć lekarstwo na poważną chorobę, na którą cierpiał jej syn. Zwróciła się do uzdrowicieli i szamanów, a jej długa podróż została nagrodzona i właśnie w Chiapa de Corzo znalazła uzdrowiciela, który użył wody Cumbujuyú ze świętego źródła, i chłopca uleczył.

María de Angulo i mieszkańcy nawiązali silną więź i zaprzyjaźnili się. Wdzięczność kobiety była nieskończona, dlatego od czasu wyzdrowienia syna wracała tam co roku w tym samym dniu, aby obdarowywać mieszkańców miasteczka, zwłaszcza dzieci, a wręczając prezenty mówiła: „dla dzieciaków” (po hiszpańsku para los chicos). Stąd wywodzi się nazwa tego święta.

Z biegiem czasu rdzenni mieszkańcy zaczęli wykonywać maski, które nadawały im wygląd Hiszpanów, chcąc w tej sposób odtworzyć atmosferę spotkania z Marią. Tak narodziła się postać znana jako „El Parachico”.

Główne akcesoria Parachico to kolorowa peleryna, kapelusz, grzechotka i maska. To przebranie wbrew pozorom jest bardzo drogie, ponieważ każdy jego szczegół jest wykonany ręcznie. Niektóre części stroju są dziedziczone z pokolenia na pokolenie.

W ten sposób legenda dała początek tej niesamowitej celebracji a jej niepowtarzalna energia bierze się od rzemieślników, muzyków, kucharzy, tancerzy, gości, kobiet ubranych w cudne regionalne suknie, z piosenkami, architekturą i pięknym kanionem Sumidero w tle.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *