Atrakcje,  Przewodniki

Plantacje kawy w Meksyku – to trzeba zobaczyć!

Czy wiedzieliście, że Meksyk położony jest w obszarze zwanym „pasem kawy”? To miejsce wprost idealne do uprawy tej rośliny i stąd kraje tam położone są jej największymi światowymi producentami: Brazylia, Kolumbia i Wietnam. Meksyk plasuje się na 11 miejscu listy i uwierzcie mi: tutejsza kawa jest po prostu genialna!

Największe plantacje znajdują się w stanie Chiapas, za nim plasuje się Veracruz, czyli stan w którym mieszkam 🙂 Dzięki temu mogłam spełnić jedno w moich największych marzeń i na własne oczy zobaczyć jak rośnie kawa. Ależ to były emocje! Ale po kolei:

Kawa w Veracruz

Powierzchnia upraw kawy w Veracruz to 139 tys. ha, obsadzonych głównie wysokiej jakości odmianami gatunku Coffea Arabica.  95,5% plantacji kawy to małe przedsiębiorstwa rodzinne, niektórzy plantatorzy uprawiają w swoich fincach także kakao i wanilię, inni pomarańcze czy banany. Cały proces zbioru odbywa się ręcznie i w sezonie tysiące osób może liczyć na dodatkowe zatrudnienie.

Mimo że uprawy z Veracruz nie są tak duże jak te z Chiapas, to właśnie „nasza” kawa uznawana jest jako najlepsza w kraju; zdobywa laury w konkursach krajowych i zagranicznych. Odkąd spróbowałam ziarenek z lokalnych plantacji jestem ich fanką numer jeden!

Jak dotrzeć na plantację kawy by móc ją zwiedzić i nauczyć się czegoś o jej uprawie i procesie palenia ziarenek? W ofercie tutejszych biur podróży i agencji turystycznych znajdziecie wycieczki zwane Ruta de café, w cenie zawarte jest:

-spacer po plantacji z przewodnikiem,

-pokaz procesu oczyszczania, suszenia i wypalania ziaren

-degustacja i porównywanie smaku różnego stopnia wypalania ziaren

-napoje i drobny poczęstunek

-transport (od hotelu i z powrotem lub z innego ustalonego miejsca)

Na miejscu można oczywiście zakupić świeżą kawę w dowolnej ilości.

Czas trwania wycieczki to na ogół od 3 do 6 godzin a ich cena wynosi na ogół około 200-300 zł od osoby.

Rekomendacje:

  • wygodne buty i koniecznie długie spodnie ze względu na dużą ilość komarów i innych insektów
  • spray na komary i ewentualnie czapeczkę do ochrony przed słońcem, które w obszarach górskich bywa zdradliwe.

Miejsca w stanie Veracruz słynące ze swoich plantacji:

Miasteczka magiczne Coatepec i Xico oraz nieco dalej położona Orizaba, Amatlan de los Reyes gdzie ponoc posadzono pierwszy krzew kawowy, Cordoba – polecam odwiedziny w tamtejszym Muzeum Kawy, San Bartolo słynące z dużego udziału kobiet w kawowym biznesie.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia stanu Veracruz i spróbowania lokalnej kawy. Gwarantuję, że nie pożałujecie!

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *