Przewodniki

MIEJSCA W KTÓRYCH NAGRYWANO NAJSŁYNNIEJSZE TELENOWELE

Meksykańskie telenowele cieszą się ogromną popularnością na całym świecie i dla wielu stanowią jedyne źródło informacji o tym kraju. Śledząc losy bohaterów widz przy okazje poznaje krajobrazy, zwyczaje, typowe dania danego regionu a nawet może nauczyć się kilku słówek i zwrotów, oczywiście tylko jeśli w serialu nie ma dubbingu. Telenowele są rzecz jasna mocno odrealnione, szczególnie jeśli chodzi o wygląd bohaterów, ich kolor skóry, zachowania, sposób mówienia, jednak jednego nie można im odmówić: są wspaniałą promocją Meksyku i poszczególnych jego regionów a wręcz konkretnych miast czy obiektów. Producenci od lat starają się przemycić w nich nieco historii, pokazać najpiękniejsze miejsca lub wręcz stworzyć modę na ich odwiedzanie.

Ja od zawsze zafascynowana byłam majestatycznymi hacjendami otoczonymi dziką przyrodą, o dziwo to właśnie z telenowel dowiedziałam się, że hacjenda to nie tylko luksusowy dom, lecz także należy do niej duży teren, na którym hoduje się bydło lub przeznacza pod uprawy, szereg zabudowań gospodarczych, domy dla pracowników, często hacjenda posiada własną przetwórnię lub ubojnię, szkołę, centrum zdrowia, kaplicę. Hacjendy zatrudniały setki ludzi z regionu i były źródłem dochodu dla wielu rodzin.

I to właśnie w nich na małym ekranie rozgrywały się te wszystkie dramaty, wielkie miłości, które musiały pokonywać szereg przeszkód by w końcu mógł odbyć się wielki ślub w ostatnim odcinku.

Na IG przeprowadziłam małą ankietę i na jej podstawie wyłoniłam miejsca, w których kręcono Wasze ulubione telenowele. Dziś poznacie ich nazwy, zobaczycie, gdzie dokładnie się znajdują i czy można je odwiedzić. Zaczynamy!

 1. ZA GŁOSEM SERCA (Lo que la vida me robo)
Tak na marginesie: nie wiem, dlaczego nie zachowuje się oryginalnych tytułów filmów i seriali. Po hiszpańsku tytuł ten znaczy: To co życie mi skradło.

Kultowa telenowela, w której wystąpiła Angelique Boyer i Sebastian Rulli, nakręcona została w stanie Campeche. Dla niewtajemniczonych: tropikalny region położony na Półwyspie Jukatan nad Zatoką Meksykańską. To stosunkowo mało turystyczny obszar z najniższą gęstością zaludnienia w całym kraju.

Akcja noweli rozgrywa się głównie w mieście Agua Azul (niebieska woda), które w rzeczywistości nazywa się San Francisco de Campeche. Mieszkańcy miasta, rozczarowani decyzją producentów o użyciu fikcyjnej nazwy, napisali petycję żądając przywrócenia oryginalnej wersji, pragnąc w ten sposób zachęcić turystów do przyjazdu w tamte rejony. Niestety ich prośby nie przyniosły spodziewanych efektów i pozostawiono nazwę Agua Azul.

Drugim i chyba najbardziej spektakularnym miejscem jest hacjenda przystojnego milionera Alejandro (Sebastian Rulli), w której rozgrywa się miłosny dramat pięknej Montserrat rozdartej między uczuciem do Jose Luisa a kiełkującej miłości do męża.

Ex Hacienda de Uayamon

Jako lokalizację tych odcinków wybrano przepiękny obiekt, ex Hacienda de Uayamón, według historyków zbudowany pod koniec XVI wieku, w którym od początku zajmowano się głównie hodowlą bydła. Aktualnie znajduje się tam luksusowy hotel należący do sieci Marriott, koszt jednej nocy zaczyna się od 260 dolarów. Obiekt położony jest zaledwie 30 km od lotniska w mieście Campeche. Jest to idealne miejsce dla wszystkich szukających ciszy, spokoju, kontaktu z naturą lecz nastawionych na luksus i wygody.

2. KOBIETA ZE STALI (Soy tu dueña) w której wystąpiła gwiazdorska obsada: Lucero, Fernando Colunga i David Zepeda. Akcja w większości odcinków rozgrywała się w hacjendzie Los Cascabeles, jest to nazwa fikcyjna, w rzeczywistości bowiem ta ogromna posiadłość położona w stanie Hidalgo nosi nazwę Hacienda de Tetlapayac, budowana była etapami od końca XVI do początku XVIII wieku. Produkowano tu tradycyjny alkohol pulque i w swoich najlepszych latach hacjenda wytwarzała aż 25 tysięcy litrów dziennie tego trunku.

Soy tu dueña to nie jedyna produkcja, której akcja rozgrywała się w tym spektakularnym otoczeniu. Nakręcono tu również niezwykle popularną telenowelę Amor Real z Adelą Noriegą, o hacjendę upomniało się nawet Hollywood i stała się ona miejscem akcji filmu Zorro z Antonio Banderasem w roli głównej.

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/q1dngCF3GK6AKGY5A

3. PRZYJACIÓŁKI I RYWALKI (Amigas y rivales) to telenowela nastawiona na młodą publiczność, w Polsce szczególną uwagę zwróciła Ludwika Paleta – aktorka urodzona w Polsce i od dzieciństwa mieszkająca w Meksyku, obecnie Ludwika jest żoną syna byłego prezydenta tego kraju.

Myśląc o tej telenoweli na myśl przychodzą sceny kręcona nad basenem z którego roztaczał się wspaniały widok na morze. Gdzie to mogło być? Otóż telenowelę kręcono w słynnym kurorcie Acapulco, a dokładniej w Villa Arabesque. Obiekt ma 28 pokoi, 3 baseny, własną dyskotekę na 200 osób, taras dachowy z lądowiskiem dla helikoptera, kort tenisowy i prywatną plażę na którą dostać się można wagonikami z racji usytuowania willi na wysokiej skarpie. Poprzedni właściciel za Villa Arabesque zapłacił 29 milionów dolarów, noc w tym obiekcie kosztuje około 1 tys zł za noc.

Villa Arabesque i scena z Licence to Kill

W Villa Arabesque nakręcono również jeden z filmów z serii James Bond, chodzi o Licence to Kill. Pamiętacie dom narco barona Sancheza? To właśnie była Villa Arabesque.

4. LA USURPADORA – tę telenowelę oglądałam jeszcze na studiach, cała Polska śledziła wtedy losy pięknej i dobrej Pauliny i jej perwersyjnej siostry bliźniaczki Paoli Bracho. Pamiętacie?

Gabriela Spanic jako Paulina i Paola

Akcja rozgrywała się w eleganckiej posiadłości, z której dziś niestety niewiele zostało. Dom znajduje się w Polanco, eleganckiej dzielnicy Miasta Meksyk i aktualnie jest opuszczony, mówi się, że zostanie zburzony a w jego miejsce powstaną nowe apartamentowce. Szkoda.

Rezydencja rodziny Bracho

Lokalizacja: https://goo.gl/maps/BPerfCRyQ7w13AgY8

5. ESMERALDA z Leticią Calderon i Fernando Colunga był to międzynarodowy hit. Jako miejsce akcji producenci wybrali 2 lokalizacje: la Hacienda Yexthó, w Tlalnepantla oraz rezydencję w Mieście Meksyk. Hacjenda była ponoć nawiedzona przez duchy i w kilku pokojach po nocach dało się słyszeć dziwne odgłosy. Jedna z aktorek, Laura Zapata, poprosiła ponoć o zmianę pokoju ze względu na szlochy i lamenty które budziły ją o 3 nad ranem. Obecnie znajduje się tam Country Club i hotel, można również kupić działkę: https://s3.amazonaws.com/haciendayextho.com/index.html

Hacienda Yextho

Jeśli chodzi o rezydencje w Mieście Meksyk, producenci na ogół starają się znaleźć miejsca położone w pobliżu Televisa, z uwagi na czas przejazdu aktorów i ekipy. Część scen kręcona jest bowiem w studio a to z uwagi na duży koszt najmu nieruchomości. Za jeden dzień zdjęciowy Televisa płaci właścicielom domu/rezydencji 2000-3000 euro, stąd dużo scen studyjnych. Jako że odpowiednich rezydencji nie ma wcale tak dużo, w wielu telenowelach powtarzają się te same domy, żeby nie było to aż tak ewidentne ujęcia są kręcone z różnych kątów lub używane są inne pomieszczenia. Esmeralda nakręcona została w domu przy ulicy General Marcial Lazcano w dzielnicy San Ángel.

6. MARIA Z PRZEDMIEŚCIA i RUBI (wersja z Barbarą Mori) – „przedmieście” to nic innego jak sztuczny twór zbudowany w studio, natomiast dom Marii znajduje się tu: https://goo.gl/maps/Hk3wpeS7M7TBr7gJ8

Po użyciu tej samej lokalizacji do nakręcenia Rubi, na jaw wypłynęły niepokojące fakty łączące Televisę z jednym z baronów narkotykowych.

Niestety nigdzie nie mogłam znaleźć lepszych zdjęć tego domu

Kluczową postacią był Guillermo Francisco Ocaña Prandal, lepiej znany jako „Memo” Ocaña, którego władze meksykańskie i hiszpańskie poszukiwały za pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem firm zajmujących się rozrywką.

Niektóre telenowele Televisy, w tym Rubi, zostały nagrane w nieruchomościach, które były własnością kartelu braci Beltrán Leyva. W 2009 roku telenowela Rubí została nagrana w posiadłości Farallón 304, w Jardines del Pedregal, dokładnie tam, gdzie mieszkał zabójca kartelu Beltrán, Ever Villafaña Martínez.

7. OTCHŁAŃ NAMIĘTNOŚCI (Abismo de pasion) -tę perełkę zostawiam na koniec, takich miejscówek nie widziano wcześniej i trudno je przebić. Wszystkie lokalizacje znajdują się w stanie Jukatan, w okolicach miasta Merida, które obok Angelique Boyer i Davida Zepeda były głównym bohaterem tej historii.

Spektakularna cenota pojawiająca się praktycznie w każdym z odcinków to Cenote X-Batún w San Antonio Mulix, położona 49 kilometrów od stolicy stanu: https://goo.gl/maps/56KwtLskwSAXhkiA8

Cenote X-Batún

Telenowela „Abismo de Pasión” stała się kurą, która znosi złote jajka dla wszystkich mieszkańców La Ermita de Mérida na Jukatanie – miejsca, w którym rozwinęła się historia – od samego początku emisji w Meksyku miejsce stało się atrakcją turystyczną generującą setki miejsc pracy dla mieszkańców, którzy oferują turystom zwiedzanie miejsc, w których rozgrywała się historia Damiana, Elisy, Gaela, Palomy. Koszt zwiedzania miasteczka z lokalnym przewodnikiem to 40 dolarów, wstęp do kaplicy w której odbył się ślub głównych bohaterów to koszt 8 dolarów.

Telenowelowa Hacienda Arango to w rzeczywistości XIX wieczna Hacienda San Diego Cutz, utrzymana w stylu kolonialnym. https://haciendasandiegocutz.com/galeria/

Hacienda San Diego Cutz

Hacjendę można wynająć na ślub lub innego typu uroczystości, ceny zaczynają się od 20 tys zł za dzień. Ogród od frontu może pomieścić 300 gości, basen i jego otoczenie 250 osób a w tylnym ogrodzie zmieści się aż 1600 gości!

W Meksyku jest tak wiele spektakularnych hacjend, że nie sposób zobaczyć je wszystkie. Dobrze, że choć za pośrednictwem telewizji możemy je odkryć i przy odrobinie szczęścia zaplanować podróż marzeń by poznać je osobiście.

Które miejsce spodobało Wam się najbardziej?

3 komentarze

 • Julia

  cudny wpis!
  oglądałam wszystkie produkcję, ale cudnie wejdź w google maps i sprawdzić te miejsca!
  świetny wpis!

  przyjaciółki i rywalki to moje dzieciństwo, czekałam aż wrócę po szkole i włączę TVN7 😂

  • Pati

   Piękna Hacjenda gdzie był nagrywana telenowela Amor Real. Dla mnie to jest najlepsza telenowela razem z Sidłami Namiętności.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *